czwartek, 9 lutego 2017

Nowe i stare, czyli premiera filmu Modliszko. w80 sekund i dwie sensacje ichtiologiczne w Czarnej Hańczy.H: Taki szybki wpis, w jakimś sensie, wspomnieniowy.  Wspomnimy bowiem dwie  sensacje (o których już wspominaliśmy)… i przedstawiamy kolejną. Objawienie głowacza. Najpierw jednak premiera filmowa (opisywanej w październiku ubiegłego roku) modliszki. Zdjęcia już były (zobacz wpis i zdjęcia)… a teraz czas na film. Przez 80 sekund zachwycaliśmy się jej gracją i niebywałym spokojem. Zachwyćcie się. Jest piękna.

Film: Modliszko. w80 sekund

H: Kilka dni temu  pojawił się artykuł w portalu Nurkowa Polska, a dotyczył naszego projektu  (Wy)nurzeni. Ekspedycja wigierska. Motywem przewodnim (i tytułowym) są sensacje odkrycia naszego zespołu … a właściwie to  Miłosza.

Tak pisze o mym synu  Paweł Laskowski: „Miłosz – najmłodszy członek zespołu, dwunastoletni nurek, asystent, fotograf i filmowiec przyrody (…) Ten młody, przyrodnik odkrył to, co uchodziło uwadze wielu ichtiologów z poważnymi tytułami naukowymi, przez blisko 30 lat. Wynika to z możliwości bezpośredniej obserwacji wodnych ekosystemów.”

Cały tekst dotępny pod tym linkiem  Podwodne odkrycia w Wigierskim Parku Narodowym

Przypomnę tylko, że ten mój kochany naukowiec zdjęcie piekielnicy zrobił trochę przypadkiem (zobacz w jakich okolicznościach do tego doszło w tekście:   Mamy piekielnice! Sensacja z Czarnej Hańczy potwierdzona!

Potwierdziliśmy zatem piekielnicę w Wigierskim Parku Narodowym i  to wcale nie w jednym miejscu… Miłosz, fotografując stada tych rzadkich ryb, zrobił przypadkowo jedno zdjęcie  „dziwnej rybie”  (tak mi powiedział). Zrobił ,a ryba czmychnęła między kamienie. Okazało się, że potwierdzając jedną sensację ichtiologiczna… zrobił zdjęcie drugiej sensacji.

Tak poniższe zdjęcie opisał w artykule cytowany już Paweł Laskowski
„Na tym zdjęciu w czerwonej obwódce widać, ukrytego wśród małych kamieni na dnie Czarnej Hańczy, głowacza (Cottus sp.). Zdjęcie nie pozwala na stwierdzenie przynależności gatunkowej, ale nie ulega wątpliwości, że jest to gatunek z rodziny głowaczowatych - głowacz białopłetwy (Cottus gobio) lub głowacz pręgopłetwy (Cottus poecilopus). Wnikliwe badania ichtiologiczne, przeprowadzone w rzekach WPN w 1999 roku, nie wykazały obecności piekielnic i głowaczy w wodach parku. Także szczegółowe prace do planu ochrony Wigierskiego Parku Narodowego i obszaru Natura 2000 „Ostoja Wigierska”(PLH 200004) nie wspominają o występowaniu ryb piekielnic i głowaczy w wodach parku.

fot. Miłosz.  „drapieżnej słodkowodnej ryby skorpenokształtnej z rodziny głowaczowatych (Cottidae)” niektórzy mogą nie zauważyć… ale kombinujcie. Miłosz dostrzegł. 

H: Mamy zatem co potwierdzać w tym sezonie nurkowym


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz